Příspěvek k dějinám radosti

V luxusní vile v Praze je nalezeno tělo movitého muže ve středních letech. Vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o trestný čin, ale vdova trvá na tom, že to nemohla být sebevražda. Román noir ze současného světa.

Sebevražda bohatého postaršího muže se brzy ukáže jako nepravděpodobná. Vnímavý Policista neúnavně pátrá po skutečných důvodech té podivné smrti, jež ho dovedou k tajemnému domu pod Petřínem. Záhad a motivů přibývá stejně jako hodin strávených s mladou Vdovou. Hlavními postavami jsou ale tři, možná čtyři ženy, vzdělané, smělé a oddané vyšší spravedlnosti, podle níž oběť a viník ztrácejí svou původní dualitu. A v echu doráží palčivá otázka: kolik nás ještě čeká násilí a válek, než všechno to neštěstí člověka konečně polidští? Autorčin groteskní román valící se jako láva však také promlouvá o potřebě doteků, neboť „těla nelžou a jejich paměť neklame“. A roli přímo tažnou mají v knize svobodné bytosti, pro něž je laskavost mocnější než zákony vládců – švitořivé vlaštovky.

Tři roky po vydání formálně experimentálního ’dvojrománu’ „Kobold“ přichází Radka Denemarková s knihou „Příspěvek k dějinám radosti“. Nový román přinejmenším stvrzuje záruku vysoké kvality, kterou její jméno skýtá. A potvrzuje dojem, že vlastně píše stále stejný příběh, ovšem pokaždé naprosto jinak. Příběh o tom, jak ztrácíme sami sebe.

 

Petr A. Bílek, Respekt